Olga Peretyatko

Bratislava

6.3.2013

„Objevil se zde skutečný slavík – se sladkým hlasem a technicky dokonalými koloraturami.  Jmenuje se Olga Peretyatko..”
(New York Times, Igor Stravinskij: opera „Slavík”)

Odborná kritika označuje  ruskou sopranistku Olgu Peretyatko za „fenomén koloraturního zpěvu.” To potvrzují také nadšené ovace publika po každém z jejích vystoupení.

Olga Peretyatko pochází z Petrohradu, kde v patnácti letech zahájila hudební kariéru jako členka dětského sboru Mariinského divadla, v němž později působila jako sbormistryně. V pěveckém vzdělání pokračovala na Vysoké hudební škole Hannse Eislera  v Berlíně. Na svém kontě má mnohé úspěchy a ceny na mezinárodních soutěžích včetně prestižní soutěže Operalia v Paříži, kde získala druhé místo.


V letech 2005-2007 byla členkou operního studia Hamburské státní opery. Odtud již vedla cesta na pódia Německé opery v Berlíně, Berlínské státní opery, Bavorské  státní opery v Mnichově, Théâtre des Champs-Elysées v Paříži,  Teatro La Fenice v Benátkách, na Rossiniho operní festival v Pesaru a na festival La Folle journée de Nantes. Velký úspěch sklidila mj. v roce 2010 na festivalu v Aix-en-Provence v titulní roli Stravinského opery Slavík, v níž se představila rovněž v Amsterdamu, New Yorku a v Kanadě. K jejím nadcházejícím závazkům patří mj. hostování na Rossini Opera Festival v Pesaru (Matilde di Shabran), v Opéra de Lausanne (L´elisir d´amore), ve Vídeňské státní opeře (Rigoletto), Hamburské státní opeře (L´elisir d´amore a Ariadna na Naxu) či  v lednu 2013 na festivalu Mozartwochen v Salcburku  (Lucio Silla) po boku Rolanda Villazóna a v téže opeře v červenci 2013 na Salcburském festivalu. Olga Peretyatko spolupracovala s dirigenty zvučných jmen, jakými jsou Daniel Barenboim, Lorin Maazel, Zubin Mehta, Renato Palumbo, Marc Minkowski a Alberto Zedda. Nahrává exkluzivně pro label  Sony Classical, který v roce 2011 vydal  její  s velkým ohlasem přijaté CD s názvem „La bellezza del canto”, na němž umělkyně spolupracovala s Mnichovským rozhlasovým orchestrem pod taktovkou Miguela Ángel Gómez-Martíneze.

Program zdarma ke stažení (formát PDF).

Partneři projektu

Hlavní město Praha
Benefit klub ERSTE Premier
Obecní dům Praha
Allianz pojišťovna