Elina Garanča - „Love & Despair“

25.9.2012, Smetanova síň Obecního domu

  Koupit vstupenky

Elina Garanča - „Love & Despair“

Mladá mezzosopranistka Elīna Garanča uchvacuje diváky i kritiky krásou svého hlasu, vnímavou muzikálností i dramatickým nadáním. Díky tomu se rychle stala jednou z předních operních hvězd a vystupuje v prestižních operních domech a v sálech velkých symfonických orchestrů po celém světě.


Elīna Garanča zahájila svou kariéru jako sólistka v Südthüringischer Staatstheateru v Meiningenu, kde se objevila v mnoha hlavních rolích. Později jako sólistka ve Frankfurtské opeře zpívala Rosinu, Dorabellu a Jeníčka v Perníkové chaloupce.

Od roku 2005 Elīna Garanča nahrává exkluzivně pro Deutsche Grammophon. Její první sólová nahrávka „Aria Cantilena“, vydaná v březnu 2007, se setkala s velkým ohlasem u posluchačů i kritiků a získala Elīně prestižní cenu Echo Klassik v kategorii  „Pěvec roku 2007“.  S nemenším nadšením bylo přijato i její druhé album „Bel Canto“.

K vrcholům posledních let patří její vysoce oceňovaný debut v londýnské Královské opeře Covent Garden v titulní roli Bizetovy Carmen. Tutéž roli zpívala rovněž v nové inscenaci newyorské Metropolitní opery, která byla vysílána v sérii MET: Live in HD. Vedle titulu “Pěvkyně roku 2010”, který uděluje Musical America, byla v témže roce také vyznamenána cenou MIDEM Classical Award v podobě titulu “Pěvkyně roku” a stejný titul jí byl v roce 2010 již podruhé udělen v rámci cen Echo Klassik. Vystoupila na koncertech s dirigenty Riccardem Mutim, Gustavo Dudamelem, Paavem Järvim a Karlem Markem Chichonem a na řadě recitálů v Evropě. Sezona 2011/12 ji zavedla na berlínský festival Festtage, kde se představila s Danielem Barenboimem, do Vídeňské státní opery (Růžový kavalír a La clemenza di Tito) a na mnoho gala koncertů a recitálů po celé Evropě. V sezoně 2012/13 vystoupí v Metropolitní opeře (La clemenza di Tito, představení 1. 12. 2012 bude vysíláno v cyklu MET: Live in HD),  bude hostovat v berlínské Německé opeře (Trójané) a opět ve Vídeňské státní opeře (Carmen).

K jejím stěžejním rolím patří vedle Carmen Charlotte ve Wertherovi, Rosina v Lazebníku sevillském, Dorabella v Così  fan tutte, Octavian v Růžovém kavalírovi, Adalgisa v Normě, Cherubín ve Figarově svatbě a Dorabella v La clemenza di Tito.

Elīna Garanča se narodila v hudební rodině v Rize v Lotyšsku. V roce 1996 začala studovat na Lotyšské hudební akademii i pod vedením své matky, která je rovněž uznávanou mezzosopranistkou. Od roku 1998 studovala ve Vídni, Amsterdamu a v USA. V roce 1999 vyhrála Pěveckou soutěž Mirjam Helin a o dva roky později se stala finalistkou světové pěvecké soutěže v Cardiffu.

Partneři projektu

Hlavní město Praha
Alchymist Grand Hotel & Spa
Benefit klub ERSTE Premier
Obecní dům Praha
Allianz pojišťovna