Max Emanuel Cencic – Venezia

4.4.2015, 19:30, Dvořákova síň Rudolfina

  Koupit vstupenky

Max Emanuel Cencic – Venezia

Il Pomo d’Oro
Riccardo Minasi
- dirigent

Ve svém novém projektu nazvaném Venezia nabízí Max Emanuel Cencic árie z barokních Benátek. Jejich autory jsou takoví mistři jako Antonio Vivaldi, Francesco Gasparini, Tomaso Albinoni nebo Antonio Lotti, jejichž opery zcela nezaslouženě zmizely ze světových operních scén. Slavný kontratenorista Max Emanuel Cencic vybral z benátských barokních oper dvanáct árií na základě svého rozsáhlého badatelského výzkumu. Na projektu, určeném jak pro koncertní provedení, tak pro zaznamenání na CD (label Parlophone), Max Emanuel Cencic spolupracoval s italským barokním souborem Il Pomo D’Oro a italským dirigentem Riccardem Minasim.


„Max Emanuel Cencic je v současnosti obdařen nejkrásnějším hlasem v kontratenorovém oboru“, uvedl německý časopis Opernwelt v květnu 2008. Někdejší člen proslulého vídeňského chlapeckého sboru Wiener Sängerknaben, chorvatsko-rakouský pěvec Max Emanuel Cencic, zahájil svou kariéru dnes světově uznávaného kontratenoristy v roce 2001.

Hostuje ve významných operních domech jako jsou Vídeňská státní opera, Theater an der Wien, Bavorská státní opera v Mnichově, drážďanská Semperova opera, Německá opera v Berlíně, Frankfurtská opera, Teatro Carlo Felice v Janově, Teatro Real v Madridu, Gran Teatre del Liceu v Barceloně, Théâtre des Champs-Élysées v Paříži, Opéra Royal de Versailles, Théâtre Royal de la Monnaie v Bruselu, Grand Théâtre v Ženevě, Teatro Nacional de São Carlos v Lisabonu ad. Mezi koncertními sály, v nichž vystupoval, figurují Carnegie Hall v New Yorku, Barbican Centre v Londýně, amsterdamská Concertgebouw, Musikverein ve Vídni, Festspielhaus Baden-Baden, Laeiszhalle Hamburg, Palais Garnier v Paříži ad., byl rovněž hostem festivalů v Ludwigsburgu, Postupimi, Halle (Händel Festspiele), Spoletu (Due Mondi), Ambronay, Eisenstadtu a Dubrovniku. Spolupracuje s významnými dirigenty jako jsou mj. William Christie, René Jacobs, Ottavio Dantone, Diego Fasolis, Jean-Christophe Spinosi, George Petrou, Emmanuelle Haïm, Fabio Biondi a Riccardo Muti.

Jedním z prvních milníků v Cencicově kariéře bylo ztvárnění role Nerona (Monteverdi: Korunovace Poppey) v Basileji, za niž byl časopisem Opernwelt jmenován Nejlepším novým pěvcem roku 2003. K jeho dalším pozoruhodným kreacím patří Perseo ve Vivaldiho znovuobjevené serenatě Andromeda liberata (live nahrávka v Carnegie Hall pro label Deutsche Grammophon), titulní role ve zřídka uváděné Händelově opeře Faramondo a Herald ve světové premiéře opery Ariberta Reimanna Medea ve Vídeňské státní opeře (28. 2. 2010).

Nejambicióznějším projektem sezony 2012/2013, který Cencic sám inicioval, byla znovuvzkříšená opera Artaserse neapolského skladatele Leonarda Vinciho; Cencic pozval k interpretaci všech ženských postav kontratenoristy, takže na unikátní nahrávce (Virgin Classics), novodobé scénické premiéře v opeře ve francouzském Nancy i koncertním turné se vedle Cencice, který se představil jako Artasersova sestra Mandane, podíleli další čtyři kontratenoristé. Na všech koncertních provedeních, mj. v Theater an der Wien, pařížském Théâtre des Champs-Élysées, v Kolíně či Lausanne, sklidili interpreti nadšené ovace ve stoje.

Pěvcova rozsáhlá diskografie zahrnuje řadu CD nahrávek ověnčených prestižními cenami včetně francouzských cen Diapason découverte, Diapason d’Or a Orphée d’Or a německých cen Preis der Deutschen Schallplattenkritik a ECHO Klassik. Nahrávka Händelovy opery Alessandro (Decca), v níž Cencic vytvořil titulní postavu, získala šest cen včetně prestižní mezinárodní operní ceny Opera Award v kategorii Operní CD nahrávka roku 2013. K nejnovějším nahrávkám patří CD s názvem Rokoko (Decca 2014), na níž s Cencicem spolupracoval soubor Armonia Atenea a dirigent George Petrou.  Tento projekt, s nímž se umělci vydávají v letošní sezoně na koncertní turné, je poctou Johannu Adolfovi Hassemu. Umělecké závazky Cencice v sezoně 2014/2015 zahrnují v Theater an der Wien roli Andronica (Händel: Tamerlano), v Opéra Royal de Versailles titulní roli v opeře Johanna Adolfa Haaseho Siroé a roli Arbaceho (Leonardo Vinci: Catone in Utica) a celou řadu koncertů.

Partneři projektu

Hlavní město Praha
Benefit klub ERSTE Premier
Obecní dům Praha
Italský kulturní institut Praha
Augustine, a Luxury Collection Hotel
Allianz pojišťovna