Franco Fagioli

11.12.2015, 19:30,

Franco Fagioli

Il Pomo d’Oro, Riccardo Minasi – dirigent

KONCERT JE VYPRODÁN

Světově uznávaný kontratenorista současné koncertní i operní scény Franco Fagioli vystoupí v Praze vůbec poprvé spolu s proslulým souborem Il Pomo d’Oro pod vedením Riccarda Minsasiho.


Franco Fagioli se narodil v Argentině a vystudoval hru na klavír a zpěv na Institutu umění při Teatro Colón v Buenos Aires. Jeho mezinárodní dráhu odstartovalo v roce 2003 vítězství v Bertelsmannově soutěži Neue Stimmen (Nové hlasy) konané v německém městě Gütersloh. Od té doby Franco Fagioli pravidelně vystupuje v operních domech v Buenos Aires, Karlsruhe, Bonnu Curychu, Essenu a Janově, v Theater an der Wien či Théâtre des Champs-Elysées v Paříži a je rovněž častým hostem mnoha festivalů (v Halle, Ludwigsburgu, Innsbrucku, Froville ad.).

Franco Fagioli byl jedním z pěti kontratenoristů, kteří se podíleli na inscenaci opery Leonarda Vinciho Artaserse (rovněž TV záznam, CD a DVD), která získala celou řadu mezinárodních cen. Jeho diskografie zahrnuje mj. CD na počest slavného italského kastráta Caffarelliho (1710–1783) Arias for Caffarelli, na němž spolupracoval se souborem Il Pomo D’Oro pod vedením Riccarda Minasiho (label Naïve). V dalším CD Il maestro Porpora – Arias (Naïve) vzdal poctu italskému skladateli Nicolovi Porporovi (1686–1768). Podílel se rovněž na nahrávce opery Johanna Adolfa Hasseho Siroe – Re di Persia (Decca) a na světové nahrávce opery Antonia Caldary La Concordia de’pianeti (DG Archiv).

V roce 2014 Franco Fagioli debutoval na Salcburském svatodušním festivale s projektem nazvaném Giambattista Velutti (pocta dalšímu italskému kastrátovi Vellutimu, 1780–1861). V témže roce uskutečnil další dva debuty, oba mozartovské: ztvárnil roli Sesta v opeře La clemenza di Tito v Nancy a roli Idamanteho v opeře Idomeneo v londýnské Covent Garden. V roce 2015 Franco Fagioli realizuje spolu se souborem Il Pomo D’Oro za řízení Riccarda Minasiho turné po Francii a Německu (jevištní provedení opery Leonarda Vinciho Catone in Utica a projekt Arias for Caffarelli).

Partneři projektu

Hlavní město Praha
UniCredit Bank
Obecní dům Praha