Thomas Hampson & Luca Pisaroni

TENORŮM VSTUP ZAKÁZÁN
4. 12. 2013 v 19:30
PKF – Prague Philharmonia, Julian Kovatchev – dirigent

Dva světově proslulí barytonisté, Thomas Hampson a Luca Pisaroni, provedou posluchače celou galerií operních postav, které jim králové vysokých cé mohou jen závidět – představí se jako oddaní přátelé (markýz Posa), vladaři (Filip II. a Herodes), ďáblové (Mefistofeles) nebo nejslavnější operní zosobnění zla (Jago)… Tenorům jsou většinou určeny role milovníků, nicméně i v této kategorii mají barytonisté navrch: nejproslulejšího svůdce všech dob, Dona Giovanniho, přidělil totiž Mozart právě jim…


Americký barytonista Thomas Hampson je univerzální osobnost. Je pěvcem, hercem, pedagogem, editorem řady písňových cyklů, vášnivým sběratelem knih, zasvěceným znalcem německé lidové poezie a také skvělým hráčem golfu. Patří k nejrespektovanějších a nejvyhledávanějších sólistům a navíc se neustále snaží přijít s něčím novým, což vystihl deník New York Times, když vyzdvihl jeho „neutuchající zvídavost“. Je také považován za jednoho z nejpovolanějších mahlerovských interpretů současnosti a byl jednou z prvních světových osobností, které finančně podpořily obnovu rodného domu Gustava Mahlera v Kalištích u Humpolce. Vystupoval ve všech prestižních světových koncertních sálech a operních domech s mnoha významnými pěvci, klavíristy, dirigenty a orchestry. Thomas Hampson obdržel celou řadu poct a vyznamenání. Jeho bohatá diskografie (přes 150 alb) zahrnuje nahrávky poctěné cenami Grammy, Edison Award a Grand Prix du Disque. Má čestné doktoráty na Manhattan School of Music, Whitworth College a San Francisco Conservatory, je čestným členem londýnské Royal Academy of Music, nositelem titulu Komorní pěvec Vídeňské státní opery, francouzského Řádu umění a literatury a Rakouské čestné medaile za umění a vědu. V roce 2010 byl zvolen členem Americké akademie umění a vědy.

Basbarytonista Luca Pisaroni, který se narodil ve Venezuele a vyrostl ve Verdiho rodném městě Busseto, je jedním z nejvšestrannějších pěvců své generace. Ve svých šestadvaceti letech debutoval v roce 2001 na Salcburském festivalu s Vídeňskými filharmoniky a Nikolausem Harnoncourtem a bezprostředně poté vystoupil na festivalu v Glyndebourne jako Argante (Händel: Rinaldo). Proslul zejména jako skvělý mozartovský pěvec. V roli Leporella (Don Giovanni) sklízel obrovské úspěchy v roce 2010 v Glyndebourne (DVD, EMI Classics), v létě 2011 na festivalu v Baden-Badenu pod taktovkou Yannicka Nézet-Séguina (CD, Deutsche Grammophon) a v říjnu téhož roku touto rolí debutoval v Metropolitní opeře (představení 29. 10. 2011 bylo vysíláno v rámci projektu Met: Live in HD). V květnu 2013 bude Leporellem po boku Anny Netrebko v roli Donny Anny na festivalu v Baden-Badenu. Figara (Figarova svatba) zpíval v San Francisco Opera, Pařížské národní opeře, Vídeňské státní opeře, v Metropolitní opeře a na Salcburském festivalu. Vedle těchto a dalších mozartovských rolí má Luca Pisaroni ovšem velmi všestranný repertoár, s nímž vystupuje v mnoha světových špičkových operních domech. Rozsáhlá je také pěvcova koncertní činnost včetně recitálů, na nichž se představil mj. v Carnegie Hall, na Ravinia Festivalu v Chicagu, v amsterodamském Concertgebouw či londýnské Wigmore Hall. Luca Pisaroni žije ve Vídni se svou manželkou Catherine, dcerou Thomase Hampsona.


 

PROGRAM

Wolfgang Amadeus Mozart

Předehra k opeře Figarova svatba

Madamina, il catalogo è questo
árie Leporella z 1. dějství opery Don Giovanni
Luca Pisaroni

Hai già vinta la causa... Vedrò mentr’io sospiro
recitativ a árie Hraběte ze 3. dějství opery Figarova svatba
Thomas Hampson

Charles Gounod

Vous qui faites l’endormie
serenáda Mefistofela ze 4. dějství opery Faust
Luca Pisaroni

Jules Massenet

Vision fugitive
árie Heroda z 2. dějství opery Hérodiade
Thomas Hampson

Giuseppe Verdi

Restate! Al mio regal cospetto
duet krále Filipa II. a Rodriga z 2. dějství opery Don Carlo
Thomas Hampson, Luca Pisaroni

přestávka

Vincenzo Bellini

Il rival salvar tu dei… Suoni la tromba
duet Giorgia a Riccarda z 2. dějství opery Puritáni
Thomas Hampson, Luca Pisaroni

Giuseppe Verdi

Overture to opera Attila

Gioacchino Rossini

Sorgete… Duce di tanti eroi
árie Maometta z 1. dějství opery Maometto II
Luca Pisaroni

Giuseppe Verdi

Credo in un Dio crudel
árie Jaga z 2. dějství opery Otello
Thomas Hampson

Richard Rodgers & Oscar Hammerstein II

Some Enchanted Evening
píseň Emila de Becque z 1. dějství muzikálu Jižní Pacifik
Luca Pisaroni

Leonard Bernstein

Lonely Town
píseň Gabeyho z 1. dějství opery On The Town
Thomas Hampson

Gaetano Donizetti

Cheti cheti immantinente
duet Dona Pasqualeho a Malatesty ze 3. dějství opery Don Pasquale
Thomas Hampson, Luca Pisaroni

Partneři projektu

Hlavní město Praha
Alchymist Grand Hotel & Spa
Benefit klub ERSTE Premier
Obecní dům Praha
Allianz pojišťovna