Ildar Abdrazakov

PKF - Prague Philharmonia, Fabio Mastrangelo – dirigent

Charismatický ruský basista Ildar Abdrazakov opět v Praze! V červnu 2016 se představí ve Smetanově síni ve svých nejslavnějších operních rolích.


Ildar Abdrazakov patří k nejvýznamnějším světovým pěvcům – basistům. Od svého debutu v milánské La Scale v roce 2001 se ruský pěvec pevně usadil na všech prestižních světových scénách včetně Metropolitní opery v New Yorku, Vídeňské státní opery či mnichovské Bavorské státní opery. Je rovněž aktivním koncertním pěvcem, vystupoval na slavném londýnském festivalu BBC Proms či v newyorské Carnegie Hall, a spolupracuje s významnými orchestry včetně Chicagských symfoniků a Vídeňských filharmoniků.

K jeho nejparádnějším rolím patří Mozartův Figaro (Figarova svatba), Don Giovanni i Leoporello (Don Giovanni), Mefistofeles (Gounod: Faust a Berlioz: Faustovo prokletí), Oroveso (Bellini: Norma) a Rossiniho Selim (Turek v Itálii) a Assur (Semiramide). Ruský basista proslul také svými verdiovskými kreacemi: Walter (Luisa Miller), Banco (Macbeth), Oberto a Attila.

Pěvcova diskografie zahrnuje nahrávky Verdiho Requiem s Riccardem Mutim a se Chicagskými symfoniky (cena Grammy), Cherubiniho Mše, Šostakovičovy Suity na Michelangelovy verše, Rachmaninovovy neznámé opery Ubohý rytíř a nevydaných Rossiniho písní s Riccardem Chaillym. Podílel se rovněž na DVD s operami Oberto, Norma, Lucia di Lammermoor a Attila. V lednu 2014 vydala firma Delos jeho debutové sólové CD s názvem Power Players: Russian Arias for Bass a v září 2014 vydal Deutsche Grammophon na DVD/BluRay Borodinova Knížete Igora z Metropolitní opery s Abdrazakovem v titulní roli.

Ildar Abdrazakov se narodil v roce 1976 v Ufě, hlavním městě Baškirské republiky Ruské federace. Vítězství v mezinárodní televizní soutěži Marie Callas v Parmě v roce 2000 ho vyneslo na mezinárodní scénu a zajistilo mu debut v milánské La Scale. Od roku 2007 je Abdrazakov vyslancem filantropické iniciativy Zegna & Music. Projekt zahájila v roce 1997 italská módní firma Ermenegildo Zegna, která se proslavila především výrobou luxusních pánských obleků. Na svých koncertech je nosí také Ildar Abdrazakov.

Ildar Abdrazakov vystoupil v Praze 10. 7. 2015 na koncertě „Kvarteto velkých hlasů“ spolu s Annou Netrebko, Ekaterinou Gubanovou a Aleksandrsem Antonenkem; hrál Český národní symfonický orchestr pod taktovkou Marca Armiliata.

Program

Nikolaj Rimskij-Korsakov (1844–1908)
Píseň varjažského hosta
Sadko, 4. výstup

Sergej Rachmaninov (1873–1943)
Vyes’ tabor spit… (Aleko)
Aleko

Předehra & Tanec žen a mužů
Aleko

Giuseppe Verdi (1813–1901)
Ella gammami m’amò (Filip II.)
Don Carlo, 3. dějství

Předehra k opeře Luisa Miller

Infelice!... E tuo credevi (Don Ruy Gomez de Silva)
Ernani, 1. dějství

přestávka

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)
Madamina, il catalogo è questo (Leporello)
Don Giovanni, 1. dějství

Deh, vieni alla finestra (Don Giovanni)
Don Giovanni, 2. dějství

Charles Gounod (1818–1893)
Valpuržina noc
Faust, 5. dějství

Georges Bizet (1838–1875)
Votre toast, je peux vous le rendre (Escamillo)
Carmen, 1. dějství

Gioachino Rossini (1792–1868)
La calunnia è un venticello (Don Basilio)
Lazebník sevillský, 1. dějství
 

Záštitu primátorky hlavního města Prahy nad Cyklem Hvězdy světové opery 2016 pořádaným společností Nachtigall Artists Management v roce 2016 v Praze přejímá Adriana Krnáčová - primátorka.

Partneři projektu

Alchymist Grand Hotel & Spa
Screening Solutions s.r.o.
Obecní dům Praha
Alta