Joyce DiDonato

10.6.2017, 19:30, ZRUŠENO

Joyce DiDonato

KONCERT BYL ZRUŠEN Z ORGANIZAČNÍCH DŮVODŮ

Il Pomo d‘Oro, Maxim Emelyanychev – dirigent

Do roku 2013 jsme u nás znali slavnou americkou mezzosopranistku Joyce DiDonato jen díky přenosům z newyorské Metropolitní opery: jako Rosinu z Rossiniho Lazebníka sevillského, páže Isoliera z Rossiniho Hraběte Oryho, Donizettiho Marii Stuartovnu nebo čarodějnici Sycorax v barokním pasticciu Kouzelný ostrov. Pak 5. 11. 2013 přijela v rámci cyklu Hvězdy světové opery, pořádané agenturou Nachtigall Artists, a zcela si podmanila přeplněnou Dvořákovu síň pražského Rudolfina. „Pražské setkání s DiDonato bylo oslnivé. Její recitál byl excelentní ukázkou toho nejlepšího, co může ženský hlas obsáhnout a vyjádřit. Zažili jsme po všech stránkách skvostný večer a díky za něj!“, napsala kritika v časopise Hudební rozhledy.


Joyce DiDonato patří k nejvýznačnějším umělcům současné operní scény. Týdeník The New Yorker ji označil za „snad nejpřesvědčivější pěvkyni své generace“, deník The Times přirovnal její hlas ke „čtyřiadvacetikarátovému zlatu“. Joyce DiDonato se narodila a vyrostla v Kansasu, vystudovala Státní univerzitu v kansaském městě Wichita a Akademii vokálního umění ve Philadelphii, byla členkou programu pro mladé umělce při operách v San Francisku, Houstonu a Santa Fe. Během osmnáctileté kariéry, kdy vystupuje na nejprestižnějších operních scénách, zvládla Joyce DiDonato rozsáhlý repertoár, jakkoli se koncentruje především na Händela, Mozarta a trojici mistrů italského bel canta – Rossiniho, Belliniho a Donizettiho. Je také velmi vyhledávanou koncertní pěvkyní. V poslední době vystoupila v newyorské Carnegie Hall, londýnském Barbican Centre, na evropských i asijských koncertních pódiích, podnikla turné po Jižní Americe. V září 2013 byla hostem proslulé Poslední noci, neboli závěrečného koncertu festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall.

Její umělecké závazky na sezonu 2015/16 zahrnuly Donnu Elvíru v Mozartově Donu Giovannim na turné po Japonsku se souborem londýnské Covent Garden, titulní roli americké operní divy Arden Scottové ve světové premiéře opery Jakea Heggieho Great Scott (30. 10. 2015 v Dallas Opera) či Elenu v Rossiniho opeře Jezerní paní v Metropolitní opeře. V květnu a červnu 2016 se představila jako Romeo v Belliniho opeře Montekové a Kapuleti v barcelonském Gran Teatre del Liceu a debutovala v roli Charlotte v Massenetově Wertherovi v Covent Garden po boku Vittoria Grigòla v titulní roli Werthera pod taktovkou sira Antonia Pappana.

Joyce DiDonato nahrává exklusivně pro Erato/Warner Classics. Zatím poslední nahrávka Tony & Joyce – Live at Wigmore Hall se záznamem jejího koncertu s Antoniem Pappanem u klavíru byla vyznamenána cenou Grammy 2016; předcházející cenu Grammy 2012 v téže kategorii Nejlepší sólové album pěvkyně získala za CD album Diva Divo, velmi úspěšné je i album Drama Queens. Ohlédnutím za její desetiletou spoluprací s Erato/Warner Classics se stalo CD s názvem ReJoyce! vydané v září 2013.

Četné pocty a vyznamenání pěvkyně zahrnují prestižní titul Umělkyně roku, který jí v roce 2010 udělil londýnský časopis Gramophone spolu s cenou v kategorii Nahrávka roku za její album Rossini: Colbran, the Muse. V roce 2012 byla uvedena do Síně slávy časopisu Gramophone. Obdržela prestižní cenu italských hudebních kritiků Premio Franco Abbiati – titul Nejlepší pěvec roku, a třikrát německou cenu Echo Klassik jako Pěvkyně roku.

Partneři projektu

Hlavní město Praha
Řízení letového provozu ČR, s.p.
Rohde & Schwarz
TECHNISERV, s. r. o.
Alchymist Grand Hotel & Spa
CertiCon a.s.
Obecní dům Praha