Lawrence Brownlee

Americký tenorista Lawrence Brownlee je uznáván jako jeden  z nejlepších rossiniovských pěvců. Na toto výsluní se dostal poměrně nedávno, zato vzhledem ke svému profesionálnímu debutu na jevišti (v roce 2002 ve Virginia Opera jako Almaviva v Rossiniho Lazebníku sevillském)  mimořádně rychle. Almaviva patří mezi jeho nejparádnější role. Po triumfálním debutu v Metropolitní opeře (26. 4. 2007) ji dosud zpíval mj. ve Vídeňské státní opeře, Washingtonské národní opeře, Německé opeře v Berlíně, v madridském Teatro Real či v milánské La Scale. V přímých přenosech z MET poprvé zazářil v roce 2009 (Don Ramiro v Rossiniho Popelce) a úspěch zopakoval  v následujícím roce (Rinaldo v Rossiniho Armidě). V Praze se představí v operních áriích Rossiniho, Belliniho a Donizettiho. Pořadatelem pěvcova turné je Kapos, s.r.o. a House of Music – Košice – Bratislava – Praha.


V sezoně 2011/12 se Lawrence Brownlee vrací do Metropolitní opery, tentokrát  jako Tonio (Donizetti: Dcera pluku, prosinec/leden; tuto roli zpíval na této scéně již 16. 2. 2010, ovšem tehdy jen jednou, když na poslední chvíli nahradil nemocného kolegu). V lednu 2012 debutoval na festivalu Fiorentino Maggio Musicale ve Florencii (Hrabě di Libenskof v Rossiniho Cestě do Remeše) a v únoru  zpíval Elvina v Belliniho Náměsíčné ve Vídeňské státní opeře. V dubnu debutuje v amsterodamské De Nederlandse Opera jako Narciso v Rossiniho opeře Turek v Itálii. Poprvé vystoupí také v mnichovské Bavorské státní opeře (Don Ramiro v Rossiniho Popelce, květen, červen, červenec). Rolí Nadira v Bizetově opeře Lovci perel (koncertně na  Tivoli Festivalu v Kodani, červenec) rozšíří svůj italský belcantovský repertoár o francouzskou operu.

Výčet jeho dosavadních operních i koncertních vystoupení v prestižních operních domech v Evropě, USA i Asii je stejně impozantní jako diskografie, v níž nechybí ani zmiňovaná Popelka z MET s  Elīnou Garančou (Deutsche Grammophon), Armida z Met  s Renée Fleming (Decca) či nahrávka Lazebníka sevillského s Elīnou Garančou a s Mnichovským rozhlasovým orchestrem (Sony). 

Lawrence Brownlee se narodil v roce 1972 ve městě Youngstown ve státě Ohio. Absolvoval Anderson University a Indiana University a byl frekventantem programů pro mladé umělce v opeře v Seattle a ve Wolf Trap Opera Company ve Virginii. V roce 2001 zvítězil v Metropolitan Opera National Council Auditions, v roce 2006 získal prestižní ceny Marian Anderson a Richarda Tuckera a v roce 2008 jej opera v Seattle jmenovala Umělcem roku.

Pro pobavení

Partneři projektu

Hlavní město Praha
Alchymist Grand Hotel & Spa
Benefit klub ERSTE Premier
Obecní dům Praha
Allianz pojišťovna