Pretty Yende

PKF – Prague Philharmonia, Christopher Franklin – dirigent
Host – Vilém Veverka – hoboj

Osmadvacetiletá jihoafrická sopranistka Pretty Yende (*1985) na počátku roku 2013 zazářila v newyorské Metropolitní opeře: 17. ledna tam debutovala jako Adèle po boku Juana Diega Flóreze v Rossiniho opeře Le comte Ory a kritika při hodnoceni jejího výkonu nešetřila superlativy. Úspěch byl o to větší, že šlo o záskok za Nino Machaidze, jejíž roli se Pretty naučila za pouhý týden! „Neuvěřitelná událost, která je předzvěsti neuvěřitelné kariéry“, zaznělo v jedné z kritik.


Pretty vyrostla v Kapském Městě, kde absolvovala studium operního zpěvu na Jihoafrické akademii hudby s vyznamenáním cum laude a ve studiích pokračovala na Akademii při milánské La Scale. Během studia v Kapském Městě si osvojila několik operních rolí, Helenu (Britten: Sen noci svatojánské), Fiordiligi (Mozart: Così fan tutte), Hraběnku (Mozart: Figarova svatba), Magdu (Puccini: Vlaštovka), titulní roli Massenetovy Manon a Poppeu (Monteverdi: Korunovace Poppey). První rolí, kterou zpívala na evropských operních scénách, byla Micaëla (Bizet: Carmen) v Litevské národní opeře v Rize, následovaly Hudba (Monteverdi: Orfeo) v Mantově a Veroně a Clara (Gershwin: Porgy a Bess) v Německé opeře v Berlíně a v Norské opeře v Oslu. Její talent objevil v roce 2009 na soutěži Belvedere ve Vídni jeden z ředitelů milánské La Scaly Ilias Tzempetonidis. „Všichni v porotě jsme si uvědomili, že máme před sebou skutečný diamant, neuvěřitelně charismatickou pěvkyni s nádherným hlasem“, řekl Ilias Tzempetonidis. Yende tehdy v soutěži zvítězila a dostala pozvání na hostování v tomto proslulém operním domě. V roce 2011 v milánské La Scale debutovala s obrovským úspěchem jako Berenice (Rossini: Příležitost dělá zloděje) a v následujících letech se na tuto scénu vrátila jako Barbarina (Mozart: Figarova svatba), Norina (Donizetti: Don Pasquale) a Musetta v Pucciniho Bohémě.

V prosinci 2010 zvítězila v Mezinárodní soutěži Vincenza Belliniho a v roce 2011 ve světové operní soutěži Operalia, kde získala kromě první ceny i cenu v kategorii zarzuela a cenu publika – stala se tak prvním pěvcem v historii této prestižní soutěže, který si odnesl tři ceny!

Letos tedy zažila slavný debut v newyorské Metropolitní opeře a od té doby jí nepřestává zvonit telefon s nabídkami od mnoha agentur. Pretty ale na to odpovídá: „Tento rok je rokem Verdiho a Wagnera a jejich role zatím v repertoáru nemám. Chci proto hlavně studovat, v současné době pracuji na Donizettiho Lucii di Lammermoor se slavnou belcantovskou italskou sopranistkou Mariellou Devia.“ Chtěla by se přestěhovat do Paříže a naučit se francouzsky. Přesto se na operních jevištích brzy objeví: v blízké době ji čekají debuty ve Washingtonské národní opeře, Gran Teatre del Liceu v Barceloně, návraty do Metropolitní opery a Německé opery v Berlíně... Opravdu neuvěřitelná kariéra!

Program

Giacomo Meyerbeer (1791–1864)
O beau pays de la Touraine (Marguerite de Valois)
Les Huguenots, 2. dějství

Gaetano Donizetti (1797–1848)
Come uno spirto angelico (Roberto)
Roberto Devereux, 3. dějství
arr. pro hoboj a orchestr

Luigi Arditi (1822–1903)
Il bacio

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)
Sperai vicino il lido, KV 368
arr. pro hoboj a orchestr

Vincenzo Bellini (1801–1835)
Oh! Se una volta sola... Ah! Non credea mirarti... Ah! Non giunge (Amina)
La sonnambula, 2. dějství

přestávka

Vincenzo Bellini (1801–1835)
O rendetemi la speme… Qui la voce… Vien, diletto, è in ciel la luna! (Elvira)
I Puritani, 2. dějství

Ennio Morricone (*1928)
Gabriel’s Oboe
z filmu The Mission
arr. pro hoboj a orchestr

Léo Delibes (1836–1891)
Les filles des Cadix

Franz von Suppé (1819–1895)
Ein Morgen, ein Mittag und ein Abend in Sien
předehra

Miguel Nieto (1844–1915) & Gerónimo Giménez (1852–1923)
Me llaman la primorosa (Elena)
El barbero de Sevilla (zarzuela)

Leonard Bernstein (1918–1990)
Maria (Tony)
West Side Story, 1. dějství
arr. pro hoboj a orchestr

I feel pretty (Maria)
West Side Story, 2. dějství

Partneři projektu

Hlavní město Praha
Erste Corporate Banking
Alchymist Grand Hotel & Spa
Benefit klub ERSTE Premier
Obecní dům Praha
Allianz pojišťovna