Pretty Yende

20.4.2017, Smetanova síň Obecního domu, Praha

Koupit vstupenky

Pretty Yende

Filharmonie Bohuslava Martinů, Zlín
Christopher Franklin
– dirigent

Před dvěma lety psali kritici po pražském koncertě (27. 1. 2014) jihoafrické sopranistky Pretty Yende: „Fenomén na startu“.  V časopise Hudební rozhledy se například dočteme: „Mladičká jihoafrická kráska je fenomén. Má neobyčejný hlasový fond, nosný pevný plastický a znělý tak, že lehce obejme celou Smetanovu síň. Publikum tu kultivovanou krásu uvítalo mohutným potleskem…“ Agentuře Nachtigall Artists se podařilo Pretty Yende (*1985) získat záhy po jejím neuvěřitelném záskoku v newyorské Metropolitní opeře, který pěvkyni katapultoval na oběžnou operní dráhu: 17. 1. 2013 tam Pretty debutovala jako Adèle po boku Juana Diega Flóreze v Rossiniho opeře Hrabě Ory a kritiky při hodnocení jejího výkonu nešetřily superlativy. Úspěch byl o to větší, že šlo o záskok za Nino Machaidze, jejíž roli se Pretty naučila za pouhý týden! „Neuvěřitelná událost, která je předzvěstí neuvěřitelné kariéry“, zaznělo v jedné z kritik.


Pretty vyrostla v Kapském Městě, kde absolvovala studium operního zpěvu na Jihoafrické akademii hudby a ve studiích pokračovala na Akademii při milánské La Scale. První rolí, kterou zpívala na evropských operních scénách, byla Micaëla (Bizet: Carmen) v Litevské národní opeře v Rize, následovaly Hudba (Monteverdi: Orfeo) v Mantově a Veroně a Clara (Gershwin: Porgy a Bess) v Německé opeře v Berlíně a v Norské opeře v Oslu. V roce 2010 zvítězila na soutěži Belvedere a v Mezinárodní soutěži Vincenza Belliniho a v roce 2011 ve světové operní soutěži Operalia, kde získala kromě první ceny i cenu v kategorii zarzuela a cenu publika – stala se tak prvním pěvcem v historii této prestižní soutěže, který si odnesl tři ceny. V roce 2011 debutovala  v milánské La Scale jako Berenice (Rossini: Příležitost dělá zloděje).

Po zmíněném triumfálním debutu v newyorské Metropolitní opeře už následovaly jedna slavná scéna za druhou: v roce 2013 hostovala v Theater an der Wien (opět Adèle v Rossiniho opeře Hrabě Ory) a v Los Angeles Opera (Micaëla v Bizetově Carmen), v roce 2014 v milánské La Scale (opět Rossiniho Adèle ) a v Metropolitní opeře (Pamina v Mozartově Kouzelné flétně), v roce 2015 v Německé opeře v Berlíně (Donizettiho Lucia di Lammermoor), v Los Angeles Opera (Pamina v Mozartově Figarově svatbě) a v barcelonském Gran Teatre del Liceu (Norina v Donizettiho Donu Pasqualovi). V roce 2016 má v kalendáři mj. Rosinu (Rossini: Lazebník sevillský) a Donizettiho Lucii v Pařížské národní opeře, Elvíru (Bellini: Puritáni) v Curyšské opeře, Amiru (Rossini: Ciro in Babilonia) na Rossiniho festivalu v Pesaru, Adinu (Donizetti: Nápoj lásky) v Bavorské státní opeře v Mnichově nebo Julii (Gounod: Romeo a Julie) v Metropolitní opeře.

Program

Výběr z programu

Giacomo Rossini (1792–1868)
En proie à la tristesse (Adèle)
Hrabě Ory, 1. dějství

Ferdinand Hérold (1791–1833)
Zampa
předehra k opeře

Vincenzo Bellini (1801–1835)
Beatrice di Tenda
předehra k opeře

O mie fedeli (Beatrice)
Beatrice di Tenda, 1. dějství

přestávka

Jules Massenet (1842–1912)
Je marche sur tous les chemins – Obéissons quand leur voix appelle (Manon)
Manon, 3. dějství

Gaetano Donizetti (1797–1848)
Rosmonda d'Inghilterra
předehra k opeře

Il dolce suono – Spargi d'amaro pianto (Lucia)
Lucia di Lammermoor, 3. dějství

Partneři projektu

Hlavní město Praha
Obecní dům Praha
Alchymist Grand Hotel & Spa
CertiCon a.s.
Řízení letového provozu ČR, s.p.
TECHNISERV, s. r. o.
Rohde & Schwarz