Simon Keenlyside

3.12.2012, Smetanova síň Obecního domu

Simon Keenlyside

Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK
Julian Kovatchev – dirigent

Poprvé v Praze – britský barytonista Simon Keenslyside! Nositel titulu Pěvec roku 2011, udělovaného Musical America, a dvou cen legendárního herce Laurence Oliviera elektrizuje operní publikum v Covent Garden, Metropolitní opeře, Vídeňské a Bavorské státní opeře, Pařížské opeře, Salcburku aj. jako Don Giovanni, Figaro, Almaviva, Hamlet, Rodrigo, Macbeth, Rigoletto, Oněgin či Vojcek. Praze nabídne kytici nejkrásnějších barytonových árií.


Simon Keenlyside je jedním z nejžádanějších a nejcharizmatičtějších britských pěvců. Odborná kritika jej vyzvedla zejména za role Brittenova Billyho Budda a Prospera ve světové premiéře opery Thomase Adèse Bouře v Královské opeře v Covent Garden, dále za Hraběte Almavivu v Miláně a Vídni (pod taktovkou Riccarda Mutiho), Dona Giovanniho ve Ferraře (Claudio Abbado), Pelléase v San Francisku, Ženevě a Paříži  a v nedávné době i v Salcburku, Berlíně a Londýně (sir Simon Rattle), za jeho prvního Vojcka v Pařížské opeře a Posu (Don Carlos) v Královské opeře Covent Garden (sir Antonio Pappano) a v Metropolitní opeře (Yannick Nézet-Séguin) či Oněgina a Macbetha ve Vídeňské státní opeře.

Jeho operní diskografie zahrnuje titulní roli v Donu Giovannim ( pod taktovkou Claudia Abbada), Marcella v Bohémě (Riccardo Chailly), titulní roli v Billy Buddovi (Richard Hickox), hraběte Almavivu (René Jacobs), Papagena (sir Charles Mackerras) a z poslední doby Valentina ve Faustovi (EMI, Antonio Pappano), Posu v Donu Carlosovi (EMI, Antonio Pappano) a Macbetha (Opus Arte, Antonio Pappano).  Pro Sony BMG natočil album s operními áriemi s názvem Tales of Opera (Mnichovský rozhlasový orchestr/Ulf Schirmer), které v roce 2007 získalo cenu Gramophone za nejlepší recitál, a operetní album s Angelikou Kirchschlager Z koncertních děl jmenujme Orffovu kantátu Carmina burana (Deutsche Grammophon, Christian Thielemann) a Brittenovo Válečné requiem (label LSO Live, Gianandrea Noseda).

Od svého recitálu v milánské La Scale v roce 1998 se Simon Keenlyside intenzívně věnuje koncertnímu repertoáru, s nímž vystupuje téměř po celém světě. Pro EMI nahrál pod taktovkou Simona Rattla Mahlerův cyklus Chlapcův kouzelný roh. Pro Sony BMG natočil Brahmsovy písně se Schumannovým cyklem Dichterliebe (klavír Malcolm Martineau) a pro společnost Wigmore Live nahrál písně Schuberta, Wolfa, Faurého a Ravela (klavír opět Malcolm Martineau).

Simon Keenslyside debutoval na profesionální operní scéně v roce 1987 jako Hrabě Almaviva ve Figarově svatbě v Hamburské státní opeře. V letech 1989–1994 byl sólistou Skotské opery v Glasgowě. V roce 1989 debutoval v Královské opeře Covent Garden (Silvio v Komediantech), následovaly debuty v Anglické národní opeře, Velšské národní opeře, operních domech v San Francisku, Ženevě, Paříži a Sydney. V roce 1993 se poprvé představil v Glyndebourne a v roce 1996 v Metropolitní opeře (Belcore v Nápoji lásky). Od té doby v MET zpíval role Oliviera (Capriccio), Marcella (Bohéma), Papagena (Kouzelná flétna), Almavivy (Figarova svatba) a v dalších dvou rolích – Hamlet a Posa (Don Carlo) jsme jej mohli slyšet v přímých přenosech do kin (Met – Live in HD), a to 27. 3. 2010 a 11. 12. 2011.

V roce 2012 hostoval v londýnské Covent Garden (Giorgio Germont), mnichovské Bavorské státní opeře (Giorgio Germont, Eugen Oněgin, Hrabě Almaviva a Vojcek) a ve  Vídeňské státní opeře (Posa) a čeká jej Prospero v Adèsově Bouři v Metropolitní opeře (přímý přenos do kin 10. 11. 2012).

Partneři projektu

Hlavní město Praha
Alchymist Grand Hotel & Spa
Benefit klub ERSTE Premier
Obecní dům Praha
Allianz pojišťovna