Sonya Yoncheva

PKF – Prague Philharmonia
Francesco Ciampa
– dirigent

Bulharská sopranistka Sonya Yoncheva, vítězka světové soutěže Plácida Dominga Operalia (2010), patří k nejvýznamnějším pěvkyním mladé generace a slaví úspěchy na největších světových operních scénách.


Sonya Yoncheva (*1981) vystudovala hru na klavír a zpěv na hudební škole ve svém rodném městě Plovdivu a ve studiu pokračovala na konzervatoři v Ženevě. V roce 2007 se zúčastnila akademie pro mladé pěvce s názvem Jardin des Voix, kterou organizoval a vedl William Christie, a krátce nato již obdržela pozvání k vystoupení na festivalu v Glyndebourne, ve Švýcarském rozhlase a televizi, v pařížském Théâtre du Châtelet či na londýnském festivalu Proms. Se souborem Les Arts Florissants a dirigentem Williamem Christiem vystoupila 1. 11. 2008 v pražském Národním divadle, kde se v rámci festivalu Struny podzimu podílela na provedení opery Jeana-Philippe Rameaua Les Indes galantes. V listopadu a prosinci 2012 se zhostila jako Olympia, Antonia, Giulietta provedení Offenbachových Hoffmannových povídek v pařížském Sále Pleyel (Les Musiciens du Louvre, dirigent Marc Minkowski). 21. 6. 2013 debutovala ve Vídeňské státní opeře jako Julie (Gounod: Romeo a Julie) pod taktovkou Plácida Dominga, v září 2013 se poprvé představila v Pařížské národní opeře (titulní role v Lucii di Lammermoor) a 21. 11. 2013 debutovala v newyorské Metropolitní opeře v roli Gildy (Verdi: Rigoletto). Umělecké závazky v sezoně 2013/2014 ji také zavedly mj. do Bavorské státní opery v Mnichově (Violetta v La traviatě), Německé opery v Berlíně (Donna Anna v Donu Giovannim), v dubnu 2014 debutovala v londýnské Covent Garden (Markéta ve Faustovi), v květnu nahradila ve Vídeňské státní opeře Annu Netrebko v roli Markéty ve Faustovi a v závěru sezony vystoupila jako Violetta v La traviatě v San Francisco Opera. Její umělecké závazky v první polovině roku 2015 zahrnují vystoupení v Metropolitní opeře (Violetta v La traviatě), v Bavorské státní opeře v Mnichově (Fiordiligi v Così fan tutte), v Opéra de Monte-Carlo (Donna Elvira v Donu Giovannim), v operním domě v Curychu (titulní role v Lucii di Lammermoor) či v londýnské Covent Garden (Violetta). Sonya Yoncheva podepsala dlouhodobou smlouvu s labelem Sony Classical.

V Praze se představí s italským a francouzským repertoárem, který nahrála na své debutové sólové album Paris, mon amour pro label Sony (2015).

Program

Jules Massenet (1842–1912)

Předehra k opeře Werther

Celui dont la parole... Il est doux, il est bon (Salome)
Hérodiade, 1. dějství

Pleurez mes yeux (Chimène)
Le Cid, 3. dějství

Meditace z opery Thaïs

Dis-moi que je suis belle (Thaïs)
Thaïs, 2. dějství

přestávka

Giacomo Puccini (1858–1924)

Ch'il bel sogno di Doretta (Magda)
Vlaštovka, 1. dějství

Se come voi piccina (Anna)
Víly, 1. dějství

Intermezzo z opery Sestra Angelika

Donde lieta uscì (Mimì)
Bohéma, 3. dějství

Vissi d'arte (Tosca)
Tosca, 2. dějství

Změny programu vyhrazeny.

 

Partneři projektu

Hlavní město Praha
Alchymist Grand Hotel & Spa
CertiCon a.s.
Benefit klub ERSTE Premier
Obecní dům Praha
Allianz pojišťovna