Vittorio Grigòlo

PKF – Prague Philharmonia
Alberto Meoli
- dirigent

Rodák z Arezza Vittorio Grigòlo je stoprocentní italský tenor. Pěveckou kariéru zahájil před dvaceti pěti lety jako sólista sboru Sixtinské kaple a dnes, ve svých třiceti sedmi letech, je považován za jednoho z nejlepších tenoristů své generace. Od svého triumfálního debutu v londýnské Covent Garden v roce 2010 v roli Rytíře des Grieux v Massenetově Manon vystupuje v nejvýznamnějších operních domech celého světa.


Pěvcův repertoár zahrnuje hlavní role v italských a francouzských operách jako jsou La traviata, Bohéma, Rigoletto, Nápoj lásky, Lucia di Lammermoor, Faust, Romeo a Julie, Manon, Hoffmannovy povídky a mnoho dalších. Spolupracuje s dirigenty světového renomé (Chailly, Mehta, Muti, Myung-Whun Chung, Dudamel, Pappano a Maazel).

Od roku 2007, kdy se podílel na nahrávce Bernsteinovy West Side Story (zlaté a platinové album, nominace na cenu Grammy), se Vittorio zařadil mezi úspěšné umělce gramofonového průmyslu.  Mezi jeho dalšími alby figurují – u firmy Sony Classical – tituly jako The Italian Tenor (2010), Arrivederci (2012) a Ave Maria (2013). Nejnovějším albem je The Romantic Hero (2014), výběr z pěvcových nejoblíbenějších francouzských operních árií.

Neméně strhující jsou i Grigòlova koncertní vystoupení. Svá nová alba představuje na evropských turné, k nimž patří mj. i koncert k dobytí Bastily v roce 2013 pod Eiffelovou věží před osmi sty tisíci diváky. Jeho recitál v Metropolitní opeře v březnu 2014 označil deník Latinos Post za „opravdu nezapomenutelný večer“ a New York Times charakterizoval Grigòlův hlas jako „atraktivní, vášnivý, sytý nástroj, s nímž pěvec dosahuje fascinujícího efektu.“

K dílům, v nichž se Vittorio Grigòlo objevil na plátně, patří slavný projekt režiséra a producenta Andrey Andermanna z roku 2010 – Verdiho Rigoletto v přímém přenosu z Mantovy s Plácidem Domingem v titulní roli a Vittoriem v roli Vévody, nebo přímý přenos Pucciniho Bohémy z newyorské Metropolitní opery (5. 4. 2014).

Program

Gaetano Donizetti (1797–1848)
Angelo casto e bel (Marcello)
Vévoda z Alby, 4. dějství

Giuseppe Verdi (1813–1901)
Questa o quella (Vévoda)
Rigoletto, 1. dějství

Gaetano Donizetti
Předehra k opeře Don Pasquale

Una furtiva lagrima (Nemorino)
Nápoj lásky, 2. dějství

La donna è mobile (Vévoda)
Rigoletto, 3. dějství

Gioacchino Rossini (1792–1868)
Předehra k opeře Straka zlodějka

Giuseppe Verdi
Tutto parea sorridere – Sì: de' corsari il fulmine (Corrado)
Korsár, 1. dějství

přestávka

Giacomo Puccini (1858–1924)
Che gelida manina (Rodolfo)
Bohéma, 1. dějství

Giuseppe Verdi (1786–1826)
Předehra k opeře Nabucco

Francesco Cilea (1866–1950)
E’ la solita storia del pastore (Federico)
Arlézanka, 2. dějství

Giacomo Puccini
E lucevan le stelle (Cavaradossi)
Tosca, 3. dějství

Manon Lescaut, Intermezzo

Nessun dorma (Calaf)
Turandot, 3. dějství

Partneři projektu

Hlavní město Praha
Benefit klub ERSTE Premier
Obecní dům Praha
Italský kulturní institut Praha
Augustine, a Luxury Collection Hotel
Allianz pojišťovna