27. 1. 2015, 19:30

Simon Keenlyside & Štefan Kocán - Mozart vs. Verdi

PKF – Prague Philharmonia
Rastislav Štúr
- dirigent

Světově proslulý britský barytonista Simon Keenlyside spojí své síly s vynikajícím slovenským basistou Štefanem Kocánem v zajímavém projektu nazvaném Mozart vs. Verdi. Utkají se v něm například jako neodolatelný prostopášník Don Giovanni a hrozivý mstitel Komtur, aby se znovu sešli jako nešťastný šašek Rigoletto a nájemný vrah Sparafucile…


Oba pěvce známe dobře z přenosů představení Metropolitní opery do kinosálů na celém světě: Simon Keenlyside byl Hamletem ve stejnojmenné opeře Ambroise Thomase (27. 3. 2010), Rodrigem ve Verdiho Donu Carlosovi (11. 12. 2010) a Prosperem v Bouři Thomase Adèse (10. 11. 2012), Štefan Kocán králem ve Verdiho Aidě (24. 10. 2009), Komturem v Mozartově Donu Giovannim (29. 10. 2012), Sparafucilem ve Verdiho Rigolettovi (16. 2. 2013) a chánem Končakem v Borodinově Knížeti Igorovi (1. 3. 2014).

Simon Keenlyside je jedním z nejžádanějších a nejcharizmatičtějších britských pěvců. Na profesionální operní scéně debutoval v roce 1987 jako hrabě Almaviva v Mozartově Figarově svatbě v Hamburské státní opeře a v letech 1989–1994 byl sólistou Skotské národní opery v Glasgowě. V roce 1989 debutoval v Královské opeře Covent Garden (Silvio v Leoncavallových Komediantech), následovaly debuty v Anglické národní opeře, Velšské národní opeře, v operních domech v San Francisku, Ženevě, Paříži a Sydney. V roce 1993 se poprvé představil v Glyndebourne a v roce 1996 v Metropolitní opeře (Belcore v Donizettiho Nápoji lásky). Vedle operní scény se intenzívně věnuje koncertnímu repertoáru, s nímž vystupuje téměř po celém světě; písňové cykly Mahlera, Brahmse, Schuberta, Wolfa, Faurého a Ravela jsou rovněž významnou položkou v jeho bohaté diskografii. Pěvcovy umělecké závazky v sezoně 2013/2014 zahrnují vystoupení v Bavorské státní opeře v Mnichově (Don Giovanni, Vojcek, Macbeth a Giorgio Germont), v Covent Garden (Valentin ve Faustovi, Giorgio Germont, Vojcek a Rigoletto), ve Vídeňské státní opeře (hrabě Almaviva ve Figarově svatbě a Rigoletto) a v Německé opeře v Berlíně (Macbeth a Giorgio Germont). V březnu a dubnu 2015 se vrátí do Metropolitní opery v roli markýze Posy ve Verdiho Donu Carlosovi. Simon Keenlyside obdržel titul Pěvec roku 2011, udělovaný časopisem Musical America, a dvě ceny legendárního herce Laurence Oliviera.

Štefan Kocán je jednou z nejvýraznějších osobností slovenského operního umění a ve svém oboru patří ke světové špičce na jevišti i na koncertním pódiu. Je hostem nejprestižnějších světových operních scén včetně Vídeňské státní opery, milánské La Scaly či Pařížské národní opery. V říjnu 2009 debutoval v newyorské Metropolitní opeře v roli Krále (Verdi: Aida) a od té doby zde vystupuje pravidelně. Pěvcovy umělecké závazky v sezoně 2013/2014 zahrnují role Velkého inkvizitora a Filipa II. v milánské La Scale (říjen 2013), Končaka (Borodin: Kníže Igor), Gremina (Čajkovskij: Evžen Oněgin) a Sparafucila (Verdi: Rigoletto) v Metropolitní opeře (listopad 2013 až březen 2014) a osobní debut v roli Modrovouse (Bartók: Hrad knížete Modrovouse) ve Vlámské opeře v Antverpách a Gentu (duben a květen 2014).


Štefan Kocán

Program

Wolfgang Amadeus Mozart

KOUZELNÁ FLÉTNA / DIE ZAUBERFLÖTE
Der Vogelfänger bin ich ja (Papageno)
Simon Keenlyside

In diesen heil’gen Hallen (Sarastro)
Štefan Kocán

Rivolgete a lui lo sguardo, KV 584 (koncertní árie)
Simon Keenlyside

DON GIOVANNI
Madamina, il catalogo è questo (Leporello)
Štefan Kocán

Deh, vieni alla finestra (Don Giovanni)
Simon Keenlyside

Předehra

Závěrečná scéna (Don Giovanni, Leporello & Il Commendatore)
Simon Keenlyside & Štefan Kocán
host: Nikola Uramová (Donna Elvira)

přestávka

Giuseppe Verdi

SIMON BOCCANEGRA
Plebe! Patrizi! Popolo dalla feroce storia! (Simon Boccanegra)
Simon Keenlyside

DON CARLO
Restate! Al mio regal cospetto (Rodrigo & Philip II)
Simon Keenlyside & Štefan Kocán

SÍLA OSUDU / LA FORZA DEL DESTINO
Předehra

SIMON BOCCANEGRA
A te l’estremo addio… Il lacerato spirito (Jacopo Fiesco)
Štefan Kocán

RIGOLETTO
Quel vecchio maledivami! – Signor? (Rigoletto & Sparafucile)
Simon Keenlyside & Štefan Kocán

Povero Rigoletto! – Cortigiani, vil razza dannata (Rigoletto & Marullo)
Simon Keenlyside & Štefan Kocán

Partneři projektu

Erste Corporate Banking
Alchymist Grand Hotel & Spa
Allianz pojišťovna
Benefit klub ERSTE Premier
Hlavní město Praha
Obecní dům Praha