Marco Armiliato – Mozart | Beethoven

7.12.2020, 19:30, Smetanova síň Obecního domu, Praha

Marco Armiliato – Mozart | Beethoven
Canceled

Simona Šaturová — soprán
Boris Prýgl basbaryton
Český filharmonický sbor Brno
PKF – Prague Philharmonia
Marco Armiliato 
— dirigent

Proslulý italský dirigenta Marco Armiliato v Praze vystoupil již 10. 7. 2015 zásluhou agentury Nachtigall Artists – na koncertě kvarteta těch nejslavnějších operních hvězd v čele s Annou Netrebko. Je vyhledávaným hostem nejprestižnějších světových operních scén. Od svého debutu v Metropolitní opeře v roce 1998 se stal prominentní osobností této scény; v roce 2012 se mu dokonce podařil rekord, v šesti dnech dirigoval šest různých oper. Podle časopisu Opera News má Marco Armiliato dvě vlastnosti nezbytné k tomu být opravdu vynikajícím operním dirigentem: touhu všestranně sloužit skladatelům a velkou lásku k pěvcům.

Letos v prosinci se do Prahy vrací, tentokrát vystoupí s PKF – Prague Philharmonia a po jeho boku stanou renomovaní čeští sólisté, častí hosté koncertů Nachtigall Artists, sopranistka Simona Šaturová a basbarytonista Boris Prýgl. Simona Houda-Šaturová proslula jako mozartovská pěvkyně a interpretka oper období italského belcanta, v poslední době slavila úspěchy mj. v Théâtre Royal de la Monnaie v Bruselu v Mozartově trilogii, v níž zpívala Donnu Annu a debutovala jako Hraběnka, představila se na festivalech v Tanglewoodu a Salcburku, spolupracovala s Bostonskými symfoniky nebo s Orchestre National de Paris. Boris Prýgl je od sezony 2019/20 sólistou Bavorské státní opery v Mnichově, v dubnu 2021 jej čeká debut ve Vídeňské státní opeře v roli Valentina (Faust).

Oba sólisté se ujmou partů v Kantátě na smrt Josefa II., kterou složil Ludwig van Beethoven v pouhých 17 letech. Málo známá skladba vídeňského Mistra zazní vedle jeho naopak velmi populární Symfonie č. 7. Do císařského světa nás zavede předehra k Mozartově opeře La clemenza di Tito o římském císaři Titovi Vespasianovi, kterou Mozart napsal na objednávku ke korunovaci bratra Josefa II., Leopolda II., na českého krále.

Koncert ve spolupráci s PKF-Prague Philharmonia.

Program

WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756–1791)
La clemenza di Tito
předehra k opeře, KV 621

LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770–1827)
Kantáta na smrt císaře Josefa II., Wo0 87
1. Coro. Largo – Larghetto
2. Recitativo. Presto
3. Aria. Allegro maestoso – Allegro assai
4. Aria con Coro. Andante con moto
5. Recitativo. Largo
6. Aria. Adagio con affetto
7. Coro. Largo – Larghetto

Symfonie č. 7 A dur, op. 92
Poco sostenuto – Vivace
Allegretto
Presto – Assai meno presto
Allegro con brio

Partneři projektu

Hlavní město Praha
Nadace ČEZ
Wine Food Market
Ticketstream
Italský kulturní institut Praha
Obecní dům Praha
ČEPS
Akontext
PKF – Prague Philharmonia
Pramacom