Umělci Borowicz Lukasz

Borowicz LukaszŁukasz Borowicz je od března 2007 uměleckým ředitelem Polského rozhlasového orchestru. Narodil se v roce 1977 ve Varšavě, kde absolvoval Hudební akademii Fryderyka Chopina pod vedením Bogusława Madeje a Antoni Wita. Je vítězem čtyř dirigentských soutěží: v Trentu (1999), Athénách (2000), Portu (2002) a Bambergu (2004). Jako asistent dirigenta pracoval s Ivánem Fischerem a Budapešťským festivalovým orchestrem (2000/2001), Antoni Witem a Varšavskou filharmonií (2002–2005) a s Kazimierzem Kordem ve Velkém divadle (Polské národní opeře) ve Varšavě (2005/2006). V roce 2006 se stal hlavním hostujícím dirigentem Poznaňské filharmonie.

Łukasz Borowicz pohostinsky dirigoval Royal Philharmonic Orchestra v Londýně, BBC Scottish Symphony Orchestra, Konzerthausorchester Berlin, rozhlasové orchestry v Hannoveru a Lipsku, orchestr opery v Marseille, orchestr I Pomeriggi Musicali v Miláně, Ruský národní filharmonický orchestr, Slovenský rozhlasový orchestr, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, většinu polských orchestrů ad. Hostoval rovněž na mnoha festivalech včetně Rossiniho festivalu v Pesaru a Šlesvicko-holštýnského hudebního festivalu.

Jako operní dirigent debutoval v Polské národní opeře ve Varšavě v Donu Giovannim. V dalších jeho operních projektech figurují Orfeus a Eurydika (opět Polská národní opera), Don Giovanni, Evžen Oněgin a Halka (Krakovská opera), Kouzelná flétna, Rusalka, Modrovousův hrad a Dido a Aeneas (Velké divadlo v Łódźi), Moniuszkova Halka (Šlesvicko-holštýnský festival) a Szymanowského Král Roger (Bilbao, Palacio Euskalduna, v titulní roli Mariusz Kwiecień).

Łukasz Borowicz se s Polským rozhlasovým symfonickým orchestrem intenzívně věnuje znovuobjevování zapomenutých děl, jako jsou například opery Flis (Plavec) Stanisława Moniuszka či L’hirondelle inattendue Simona Lakse (světová CD nahrávka pro EDA Records). Na labelu Polského rozhlasu byly vydány kompaktní disky s operami Luigiho Cherubiniho (Lodoïska), Romana Statkowského (Maria), Louise Spohra (Duch hor) a Grażyny Bacewiczové (Dobrodružství krále Artura). Na řadě nahrávek spolupracoval s významnými pěvci (Ewa Podleś, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień či Samuel Ramey). K nejnovějším patří CD Piotra Beczały Heart’s Delight – The Songs of Richard Tauber, na němž pěvce doprovodila londýnská Královská filharmonie (Deutsche Grammophon, květen 2013). Łukasz Borowicz a Konzerthausorchester Berlin rovněž pracují na projektu nahrávky kompletní symfonické tvorby britsko-polského skladatele sira Andrzeje Panufnika, který má být dokončen v roce 2014. Několik Borowiczových nahrávek získalo ocenění jako Diapason d‘Or (2010), polskou Fryderykovu cenu (2007 a 2010), nominaci na Midem Classical Award (2008) či Cenu německých kritiků (2009). V srpnu 2010 byla nahrávka s Panufnikovými skladbami pro německý label cpo zvolena jako nahrávka měsíce časopisu BBC Music Magazine.

Fotogalerie

Borowicz Lukasz
Borowicz Lukasz