Juan Diego Flórez - 2014 Tour L’Amour

22.12.2014, 19:30, Smetanova síň Obecního domu, Praha

  Koupit vstupenky

Juan Diego Flórez - 2014 Tour L’Amour

PKF - Prague Philharmonia
Christopher Franklin - dirigent

Jedna z nejzářivějších světových operních hvězd, tenorista Juan Diego Flórez, přijede do Prahy v rámci svého evropského turné L’Amour. V prosinci 2012 Praze společně s klavíristou Vincenzem Scalerou nabídl fascinující večer písní a árií italských a francouzských mistrů, letos v prosinci se můžeme těšit na francouzské operní árie za doprovodu PKF – Prague Philharmonia.


Juan Diego Flórez, rodák z peruánské Limy, zahájil hudební studia ve svém rodném městě a pokračoval na Curtisově institutu ve Philadelphii. Prvního velkého úspěchu se dočkal jako třiadvacetiletý na Rossiniho operním festivalu v Pesaru v roce 1996. Jeho vystoupení v úloze Corradina v Rossiniho opeře Matilde di Shabran způsobilo senzaci, jež pro Juana Diega znamenala počátek strmého vzestupu.

Od té doby se stal vyhledávaným tenoristou všech předních operních domů, koncertních síní a hudebních festivalů, jako jsou Metropolitní opera, Lyrická opera v Chicagu, Los Angeles Opera, San Francisco Opera, Washington National Opera, londýnská Covent Garden, Vídeňská státní opera, Konzerthaus a Musikverein ve Vídni, Pařížská národní opera, Théâtre des Champs-Élysées a Théâtre du Châtelet v Paříži, Teatro Real v Madridu, Gran Teatre del Liceu v Barceloně, milánská La Scala, Academia Nazionale di Santa Cecilia v Římě, Teatro San Carlo v Neapoli, Teatro Carlo Felice v Janově, Bavorská státní opera v Mnichově, Německá opera v Berlíně, Semperova opera v Drážďanech, Opernhaus Zürich, festivaly ve Wexfordu, Salcburku, Rossiniho operní festival v Pesaru ad.

Ve svém repertoáru má více než než čtyřicet oper, mezi nimi jsou Belliniho Montekové a Kapuleti, Puritáni a Náměsíčná, Bizetovi Lovci perel, Cimarosovo Tajné manželství, Donizettiho Alahor in Granata, Don Pasquale, Elisabetta al castello di Kenilworth, Nápoj lásky, Dcera pluku, Maria Stuarda, Linda di Chamounix a Lucrezia Borgia, Gluckova Armida a Orfeo, Meyerbeerova Hvězda severu, Mozartovy opery Così fan tutte, Don GiovanniMitridate, Paisiellova Nina, Pucciniho Gianni Schicchi, Rossiniho Adelaide de Borgogna, Ermione, Vilém Tell, Lazebník sevillský, Il signor Bruschino, Turek v Itálii, Cesta do Remeše, Popelka, Straka zlodějka, Hrabě Ory, Italka v Alžíru, Matilde di Shabran, Otello, Ricciardo e Zoraide, Hedvábný žebřík, Semiramide a Zelmira, Klobouk z florentinské slámy Nina Roty, Verdiho Falstaff a Rigoletto a také Straussův Netopýr a Lehárova Veselá vdova.

Od roku 2001 je Juan Diego Flórez exkluzívním umělcem firmy Decca, pro kterou dosud natočil osm recitálových alb a podílel se na nahrávkách čtyř oper na CD a šesti na DVD. Jeho diskografie pro všechny labely zahrnuje osm sólových alb, dvanáct oper na CD a jedenáct na DVD a dalších sedm alb s kantátami a oratorii. Jeho nahrávky získaly celou řadu ocenění (Choc du Monde de la Musique, Diapason d’Or, ECHO Klassik, Cannes Classical Award, Gramophone Award a nominace na cenu Grammy za album Bel Canto Spectacular).

Při premiéře Donizettiho Dcery pluku v milánské La Scale 20. 2. 2007 se pěvec zasloužil o narušení čtyřiasedmdesátileté tradice této scény, kde se zásadně nepřidává, a po nekonečných ovacích zopakoval árii Tonia „Ah! Mes amis“ s jejími devíti vysokými cé. Totéž se pak stalo také v roce 2008 v Metropolitní opeře a v roce 2012 v Pařížské národní opeře, kde od otevření scény Bastille v roce 1989 zazněl přídavek vůbec poprvé.

Juan Diego Flórez získal řadu ocenění, z nichž jmenujme Abbiatiho cenu udělovanou italskými hudebními kritiky, Rossini d’Oro v Pesaru, cenu Aureliana Pertileho a Franceska Tamagna, ocenění L’Opera, Belliniho cenu, cenu Plácido Domingo Award a rakouský titul Komorního pěvce. Peruánský prezident Alan García mu v roce 2007 udělil nejvyšší státní vyznamenání, Velký kříž řádu Slunce Peru. V roce 2006 pěvec obdržel rakouské státní občanství, ale nadále má i občanství peruánské. Se svou vlastí udržuje těsné kontakty a mj. zde založil nadaci na rozvoj hudebního talentu malých dětí a na podporu mládežnických orchestrů a pěveckých sborů; inspirací se stal významný venezuelský projekt El Sistema.

Program

Georges Bizet (1838–1875)
Předehra k opeře Carmen

Georges Bizet
À la voix d’un amant fidèle (Henry Smith)
Kráska z Perthu, 2. dějství

Adolphe Adam (1803–1856)
Předehra  k opeře Toreador aneb Dokonalý souzvuk

Leo Delibes (1836–1891)
Prendre le dessin d'un bijou – Fantaisie aux divins mensonges (Gérald)
Lakmé, 1. dějství

Georges Bizet
Farandole
Orchestrální suita č. 2 Arlézanka, 4. část

Jules Massenet (1842–1912)
Ô nature, plaine de grâce (Werther)
Werther, 1. dějství

Porquoi me réveiller? (Werther)
Werther, 3. dějství

přestávka

Gaetano Donizetti (1797–1848)
Un ange, une femme inconnue (Fernand)
Favoritka, 1. dějství

Předehra k opeře Favoritka

Hector Berlioz (1803–1869)
O blonde Cérès (Iopas)
Trójané, 4. dějství

Baletní hudba
Trójané, 2. dějství

Charles Gounod (1818–1893)
L’amour! L’amour!... Ah! Lève-toi, soleil! (Romeo)
Romeo a Julie, 2. dějství

Jacques Offenbach (1819–1880)
Au mont Ida (Pâris)
Krásná Helena, 1. dějství

Partneři projektu

Hlavní město Praha
Alchymist Grand Hotel & Spa
Linde Gas
Benefit klub ERSTE Premier
Obecní dům Praha
Allianz pojišťovna