Kristīne Opolais – „Nejen Rusalka”

31.8.2015, 19:30, Smetanova síň Obecního domu, Praha

  Koupit vstupenky

Kristīne Opolais – „Nejen Rusalka”

PKF – Prague Philharmonia
Oksana Lyniv
– dirigent

Kristīne Opolais patří k nejvyhledávanějším sopranistkám současné mezinárodní operní scény. Pravidelně hostuje v newyorské Metropolitní opeře, Vídeňské státní opeře, Státní opeře Berlín, Bavorské státní opeře v Mnichově, milánské La Scale a londýnské Covent Garden a spolupracuje s dirigenty jako Daniel Barenboim, Antonio Pappano, Daniel Harding, Louis Langrée, Andris Nelsons, Gianandrea Noseda, Marco Armiliato, Marc Minkowski, Fabio Luisi, Kirill Petrenko a Kazushi Ono.


Do dějin Metropolitní opery se navždy zapsala v dubnu 2014, kdy zde debutovala během 24 hodin hned ve dvou hlavních rolích: v pátek 4. 4. se na této scéně poprvé představila v titulní roli Pucciniho opery Madama Butterfly a v sobotu 5. 4. zaskočila v roli Mimì v Pucciniho Bohémě za náhle onemocnělou sopranistku Anitu Hartig; představení bylo vysíláno v rámci cyklu Met in HD do kinosálů celého světa. Vystoupení v sezoně 2014/2015 zahrnují Metropolitní operu (opět Mimì), Bavorskou státní operu (Vitellia v Mozartově opeře La clemenza di Tito, Cio-Cio-San a Taťána v Evženu Oněginovi) a londýnskou Covent Garden (Cio-Cio San).

Koncertní závazky pěvkyni zavedly na Salcburský festival, Tanglewood Festival, BBC Proms ad., k vrcholům její koncertní sezony 2014/15 patří koncert s Jonasem Kaufmannem a Bostonskými symfoniky a vystoupení s Královskou stockholmskou filharmonií na slavnostním udílení Nobelových cen 2014.

V galerii DVD nahrávek figuruje Prokofjevův Hráč (Polina, Státní opera Berlín, dirigent Daniel Barenboim), Dvořákova Rusalka (titulní role, Bavorská státní opera), Mozartův Don Giovanni (Donna Elvira, Aix-en-Provence) a Čajkovského Evžen Oněgin (Taťána, Palau de les Arts Reina Sofia, Valencia). CD nahrávky zahrnují Pucciniho Sestru Angeliku (Orfeo International, nominace na BBC Music Magazine Award) a Verdiho Simona Boccanegru (Decca).

Kristīne Opolais se narodila v lotyšském městě Rēzekne. Absolvovala Lotyšskou akademii hudby a studovala rovněž u Margreet Honig v Amsterdamu. V letech 2003–2007 byla sólistkou Lotyšské národní opery v Rize. Mezinárodní pozornost vzbudila poprvé v roce 2006, kdy debutovala v berlínské Státní opeře Unter den Linden; o dva roky později debutovala v milánské La Scale a ve Vídeňské státní opeře.

Partneři projektu

Hlavní město Praha
Alchymist Grand Hotel & Spa
Benefit klub ERSTE Premier
Obecní dům Praha
Allianz pojišťovna